Odhaľte tajomstvo rajeckých včielok

Zažite čaro rajeckej prírody aj z pohodlia domova. Naučte sa so včelárom Lackom všetko o živote a každodennej práci našich usilovných včiel a nazrite s nami do ich čarovného sveta v našej doline.

Zažite kúzelný deň s včielkami v Rajeckej doline

Včielky hľadajú tú najčistejšiu vodu

Aj preto bzučia v okolí nášho prameňa celé mračná včielok hľadajúc sladučké hlávky lúčnych kvetov. Pre svoj život potrebujú nielen nektár, ale aj čistú vodu, vďaka ktorej pre nás vyrábajú ten najlepší zlatistý med.

Usilovné včely vodárky

Bez čerstvých kvapiek vody by sa neobišla ani jedna včielka. Do úľa ju z prameňa, kvapiek listov či kvetov neprestajne nosia včely vodárky, ktorým slúži ako zdroj tekutej potravy pre plod a v horúcich obdobiach na ochladzovanie úľov pre udržanie ideálnej teploty a ochranu pred prehriatím.

Chránime čistotu nášho prameňa

Včielky sú pre prírodu v Rajeckej doline nesmierne dôležité. Aby sa nám z doliny nikdy nestratili, musíme sa starať o čistotu nášho prameňa, prírody a dostatok kvalitnej vody pre ich život. Odhaľte s nami už čoskoro tajomstvo rajeckých včiel a kúzla nášho prameňa.

Náš včelár: Ladislav Balvan

Rajecké včielky sa stali pre včelára Lacka nielen záľubou, ale aj vysnívanou prácou. V Rajeckej Lesnej sa s láskou stará o dvadsať úľov a pestuje ovocné stromy, aby mali včely vždy dostatok nektáru. Vedie včelársky krúžok a odovzdáva svoje cenné skúsenosti mladým včelárom. Lackova dcéra Monika nádherne maľuje, a tak vďaka nej hrajú naše úle tými najkrajšími farbami.